Blog > Komentarze do wpisu
Zielenina
Zieleniny są niezwykle wartościowe dla organizmu, działają zasadotwórczo. Są bogatym źródłem wapnia, magnezu, żelaza, potasu. Zawierają wiele witamin.


SZCZYPIOREK - najpraktyczniejsza zielenina. Dostępna przez cały rok. Delikatne listki szczypiorku zawierają sporo białka.

NATKA PIETRUSZKI - słynie z łatwo przyswajalnego żelaza. Kiedyś medycyna ludowa leczyła nią anemię, polecana jest w rozmaitego rodzaju schorzeniach. Przeciw kurzej ślepocie, profilaktycznie dla tych wszystkich, którzy jeżdżą nocą, gdyż dzięki witaminie A polepsza widzenie. Ponadto osobom anemicznym, przepracowanym i ludziom starszym, gdyż poprawia krążenie.

SZPINAK - ma dużo witamin i związków mineralnych. Zawiera: witaminy C, E, A i K, a także z grupy B, wiele makro- i mikroelementów. Wyjątkowo dużo jodu, trochę manganu i sporo żelaza. Ma jedną wadę jest zasobny w kwas szczawiowy, a związek ten wielu osobom szkodzi. Szpinak powinni jadać wszyscy ludzie zdrowi, nieczuli na kwas szczawiowy ludzie młodzi. Talerz szpinaku przyprawionego czosnkiem i mlekiem (wapń) nie tylko nie zaszkodzi, a doda zdrowia.

SAŁATA - 100g sałaty dostarcza tylko 12 kcal. Jest ona zasadotwórcza, ma sporo potasu, trochę manganu, magnezu, żelaza, miedzi, fosforu, nieco siarki i mnóstwo witamin, łącznie z rzadko występującymi: E (na młodość), B6 (ułatwiająca chudniecie), P (wzmacniająca naczynka włosowate) i PP (rozszerzająca naczynia krwionośne).

KOPER- jest bogatym źródłem żelaza i odznacza się wysoką zasadowością, jest też bogatym źródłem witamin. W kuchni jako nieoceniony dodatek do dań.

czwartek, 26 października 2006, sunata

Polecane wpisy

  • Ciekawostki o serach

    Dlaczego za najlepsze na świecie uchodzą sery produkowane we Francji? Wytwarza się je z dobrego mleka, według tradycyjnej, wielowiekowej receptury. Nie zawiera

  • Co nieco o serach

    Ser jest tradycyjną potrawą Francuzów. Mówi się, że we Francji jest tyle serów ile dni w roku, ale tak naprawdę jest ich o wiele więcej - około 500 rodzajów. T

  • RODZAJE SEROW

    Sery z przerostem pleśniowym - sery pleśniowe niebieskie: nazwę (bleu-niebieskie) zawdzięczają delikatnym zielonkawoniebieskim żyłkom pleśni, przerastającym b