Blog > Komentarze do wpisu
Pieczenie schabu
Aby schab był soczysty i smaczny -

Mięso pieczemy powoli i w niezbyt wysokiej temperaturze, tj. 150-180°C, podobnie jak inne gatunki wieprzowiny.

Czas pieczenia zależy od grubości i wagi mięsa. Na przykład dość gruby kawałek ważący 1,5 kg trzeba piec ok. 2 godzin. Tylko polędwiczki i bardzo młodą wieprzowinę pieczemy krócej.

Na pieczeń najlepiej wybierać mięso z warstewką tłuszczu, która będzie je chronić przed wysychaniem. Można też owinąć je cienkim płatem słoniny

lub upiec w specjalnej folii.

Jeśli chcemy, by pieczeń miała chrupiącą skórkę, na 10-15 min przed zakończeniem pieczenia posmarujmy mięso piwem, miodem lub słoną wodą i ustawmy piekarnik na wyższą temperaturę - 180°C.

Po wyłączeniu piekarnika zostawmy w nim mięso na 15-20 min, żeby "odpoczęło", a soki równomiernie się rozłożyły.

Aby podczas rozklepywania mięsa włókna nie ulegały zmiażdżeniu, włóżmy każdą porcję do woreczka z grubej, zwilżonej wewnątrz folii lub ułóżmy między arkuszami pergaminu.

Jeśli plastry mięsa mają tłusty brzeg, zanim je upanierujemy, natnijmy poprzecznie ten kołnierz - kotlety nie będą się wywijały do góry podczas smażenia.

Mięso panierowane smażymy powoli, na niezbyt silnym ogniu. W za niskiej temperaturze dużo tłuszczu wsiąknie w bułkę, a w za wysokiej - bułka się przypali, a kotlet w środku pozostanie surowy.

Osuszone i rozklepane mięso obtaczamy w mieszance mąki pszennej i ziemniaczanej (w proporcji 2:1), a dopiero potem w jaju i bułce tartej. Na koniec dociskamy bułkę dłonią i od razu smażymy kotlety.
wtorek, 24 października 2006, sunata

Polecane wpisy

  • Ciekawostki o serach

    Dlaczego za najlepsze na świecie uchodzą sery produkowane we Francji? Wytwarza się je z dobrego mleka, według tradycyjnej, wielowiekowej receptury. Nie zawiera

  • Co nieco o serach

    Ser jest tradycyjną potrawą Francuzów. Mówi się, że we Francji jest tyle serów ile dni w roku, ale tak naprawdę jest ich o wiele więcej - około 500 rodzajów. T

  • RODZAJE SEROW

    Sery z przerostem pleśniowym - sery pleśniowe niebieskie: nazwę (bleu-niebieskie) zawdzięczają delikatnym zielonkawoniebieskim żyłkom pleśni, przerastającym b